close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
تفاوت پروتکل httpوhttps چیست؟
تماس با ما نقشه سایت بایگانی ورود عضویت انجمن صفحه نخست
تفاوت پروتکل httpوhttps چیست؟

درباره پست

تفاوت پروتکل httpوhttps چیست؟  به ادامه مطالب بروید

اچ تی تی پی اس (HTTPS) مخفف عبارت Hyper Text Transfer Protocol Secure است یک نسخه امن برای پروتکل HTTP است که در تبادل امن اطلاعات در میان شبکه‌هایکامپیوترکاربرد فراوانی دارد .
زمانی که یک کاربر با پروتکل https به یک وب سایت متصل می‌ گردد، وب‌سایت موردنظر درخواست داده شده را با یک کد دیجیتالی رمزنگاری کرده و URL سایت در نوار آدرس با HTTPS شروع و آیکون قفل در آن مکان نمایان می‌شود و این یعنی این که عملیات انتقال داده ها بین کاربر و سایت به صورت ایمن انجام می‌شود . با استفاده‌ از این پروتکل، کامپیوترهای فرستنده و گیرنده بر سر استفاده از یک کد به توافق می‌رسند و سپس اطلاعات رابا این کد تلفیق می کنند تا دیگر قابل خواندن برای هکرها نباشد .
حتی اگر در صورتی که در سر راه کاربر و سایت شنود قرار بگیرد، نمی‌توان به محتوای اطلاعات دست پیدا کرد . در پروتکل HTTPS ارسال و دریافت اطلاعات روی پروتکل SSL انجام می‌شود که آن‌ را معمولاً (TLS (Transport Layer Security یا لایه‌ی انتقال امنیتی می‌نامند .
از این پروتکل برای افزایش امنیت تبادل داده‌ها در وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک استفاده فراوانی می‌شود . 
پروتکل‌های HTTP و HTTPS برخلاف پروتکل Socks قابلیت تفسیر درخواست‌های ورودی از کاربر را دارا هستند و اگر درخواست‌ها با قوانین شبکه مطابقت داشته‌ باشند، اجازه دسترسی به سایت را صادر می‌کنند . 
برخی از وبمستران یا شرکت های بزرگ با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه این پروتکل را دریافت می کنند .
سیستم های بانکداری ، شبکه های اجتماعی ( مانند فیس بوک ) و حتی موتورهای جستجو مثل گوگل از این پروتکل استفاده می کنند . لازم به ذکر است سرعت این پروتکل نسبت به پروتکل http کمتر است ؛ زیرا برای تبادل اطلاعات در محیطی ایمن باید وقت بیشتری صرف شود .

برچسب ها

رین گراف-مرجع کد و قالب و ابزار
آپلودسنتر سیب آپ
تبلیغات متنی